شماره تماس : 77395710-021 | ایمیل : info@startupieh.ir

منوهای نصب در پنل مدیریت

ما از آن آب، نان می خوریم!

سال هاست که مسئله خلیج فارس و مسیرهای آبی، خط یک خبرهای نگران کننده رسانه های کشور شده است. خلیج فارس و تنگه هرمز یکی از مهم ترین آبراه های سوق الجیشی جهان از گذشته تا به حال بوده. در واقعیت می دیدیم که اصطلاح شخم زدن برای زمین های کشاورزی بوده و کاری دارای منفعت است اما هیچوقت به آن فکر نمی کردیم کخ روزی بشود دریا را هم شخم زد. سازمان شیلات از سال ۱۳۹۰ با شرکت های چینی قرارداد بسته اند که فانوس ماهیان (ماهی غیر فلس دار) منطقه جنوب کشور را صید کنند. آنها هم با استفاده از مجهزترین کشتی ها و تورهای ماهیگیری ترال اقدام به صید می کنند که به گفته کار شناسان، این تورها کف دریا ها را جارو می کنند و به اصطلاح آنجا را شخم میزند و تمام موجودات کف دریا را با خود می برد. این نوع صید علاوه بر اینکه نان صیادان محلی را آجر می کند، بدتر از آن تمام ذخایر ژنتیکی کشور را هم با خودشان می برند و به نوعی به اکوسیستم و زیست بوم آنجا ضربه های سنگین و جبران ناپذیری وارد می کنند. موقعیت مردم هرمزگان موجب شده است که آنها به شغل دریانوردی، ملوانی و صید روی بیاورند. شناورهای چینی با هدف ایجاد اشتغال به ایران آمده بودند اما حتی یک صیاد ایرانی را هم به استخدام خود در نیاوردند.
رئیس سابق سازمان شیلات این صید را به نفع اقتصاد کشور می دانسته و اظهار داشته این نوع صید را از دهه ۶۰ مورد نظر دولت های مختلف بوده و تا الان موفق به اجرای آن نبودند، اما او با این حرف دلِ تمام صیادان جنوب کشور را به درد آورده است. او گویی خبر ندارد که تمام صیادان و تمام مردم جنوب کشور دریا را همچون زیارتگاهی مقدس می دادند و می گویند: دریا را شخم نزنید، ما از آن آب، نان می خوریم.
با اینکه تمام کارشناسان این نوع صید ترال را نقض می کنند اما آنها انگار مرغشان یک پا دارد. مسئولان مرتبط و مدیران شیلات انگار همین الان پروازشان از کشورهای غربی به ایران نشسته و گویی برای این آب و خاک نیستند، چون حتی یک درصد هم دلشان برای مملکت و مردم کشورشان نمی سوزد.

0 پاسخ به "ما از آن آب، نان می خوریم!"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Site Design © vandabon.ir  All rights reserved.