شرکت سرمایه گذاری آب و هوای بیل گیتس پول بیشتری را برای سازگاری با تغییرات آب و هوایی اختصاص خواهد داد

فهرست محتوا

در سیاتل یک شرکت سرمایه گذاری در فناوری آب و هوا که توسط مایکروسافت راه اندازی شده است، شرکت Breakthrough Energy Ventures نام دارد و  بیل گیتس، یکی از بنیانگذاران مهم آن شروع به اختصاص بیشتر به شرکت هایی خواهد کرد که به مردم و کسب و کارها کمک می کنند تا با پیامدهای تغییرات آب و هوایی سازگار شوند.

از زمان انجام اولین سرمایه گذاری خود در اواخر سال 2017، این شرکت بیش از 100 سرمایه گذاری در استارتاپ هایی انجام داده است که عمدتاً بر کاهش آب و هوا متمرکز شده اند – یعنی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تثبیت میزان گازهای گلخانه ای گرم کننده آب و هوا در جو.

مدیران این شرکت در اجلاس سران انرژی هفته گذشته گفتند که اکنون شروع به سرمایه گذاری در شرکت هایی خواهد کرد که راه حل هایی برای انطباق با دنیای گرم تر و مرطوب تر ایجاد می کنند.

اریک تون، نیمی از کمیته سرمایه گذاری Breakthrough Energy Ventures، گفت: «زمان آن رسیده که واقعیت را بپذیریم و اینکه ما نمی توانیم این کار را به اندازه کافی سریع انجام دهیم، کشتی خیلی بزرگ است، هدایت آن خیلی سخت است وی هفته گذشته به شرکت کنندگان در کنفرانس گفت.

تون به نقل قولی از جان هولدرن، استاد محقق در دانشگاه هاروارد که به عنوان مشاور علمی پرزیدنت اوباما خدمت می کرد، تاکید کرد: «ما اساساً سه انتخاب داریم: کاهش، سازگاری و رنج».

تون گفت که کاهش به اندازه کافی سریع اتفاق نمی افتد و رنج غیرقابل قبول دارد.

تون به تماشاگران گفت: «ما با اقتباس باقی مانده‌ایم. بنابراین، در حالی که تمرکز اصلی BEV همچنان بر کاهش خواهد بود، ما اکنون روی سازگاری به عنوان بخشی از مجموعه خود کار خواهیم کرد – سازگاری با برخی از شدیدترین پیامدهای افزایش سطح گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن کره زمین.

مایکل رابرتز، نیمی دیگر از سرمایه‌گذاری‌های BEV گفت، حتی اگر بتوانیم بلافاصله همه فناوری‌های سوخت فسیلی را جایگزین کنیم، این فناوری هنوز در مقیاسی برای حذف گازهای گلخانه‌ای مانند دی اکسید کربن که قبلاً در جو منتشر شده‌اند وجود ندارد.

رابرتز به CNBC گفت: “مدتی طول می کشد تا سیاره خنک شود.” «این مثل یک کلید چراغ نیست که شما آن را روشن و خاموش کنید. … این واقعیت تلخ و انگیزه است – اینکه زمان ما در حال اتمام است.»

نمونه هایی از سازگاری: بنادر، آب

مایکل گفت: اگر این سیاره یک بدن انسان بود، تغییرات آب و هوایی انسانی چیزی شبیه آسیب به مچ پا است. اولین کار این است که درد را کاهش دهید. مورد دوم تثبیت مچ پای آسیب دیده است تا بتواند التیام یابد، و سوم این است که یاد بگیرید چگونه در زمانی که مچ پا آسیب دیده در حال بهبود است، دور بزنید.

انطباق به اندازه سوم است – یادگیری نحوه زندگی با آسیب.

تون گفت که یکی از نمونه های سازگاری، انعطاف پذیری بنادر در برابر آب و هوای شدید ناشی از تغییرات آب و هوایی است.

«حدود 70 درصد تجارت جهان با کشتی در سراسر کره زمین حرکت می کند. تون چهارشنبه گذشته به مخاطبان کنفرانس گفت: بهره برداری از این کشتی ها توسط خانواده ای از حدود 2000 بندر در سراسر جهان کمک می شود.

تون: «مانند بسیاری از زیرساخت‌ها، بنادر ساخته شده‌اند تا در برابر رویدادهای 100 ساله مقاومت کنند، اما زمانی که رویدادهای 100 ساله هر پنج سال یک‌بار اتفاق می‌افتند، و وقتی تعریف رویداد 100 ساله به‌شدت تغییر می‌کند، با مشکل مواجه می‌شوید».

ما باید راه‌هایی برای بهتر کردن زیرساخت‌های آن در برابر تأثیرات گرمایش جهانی پیدا کنیم – سیستم‌های پهلوگیری فعال، تشخیص رویدادهای غیرعادی پیشرفته، جرثقیل‌هایی که در بادهای بلندتر کار می‌کنند، انواع چیزهایی از این قبیل. حجم عظیمی از فناوری وجود دارد که باید در اینجا توسعه یابد.»

تون همچنین از کمبود آب به عنوان منطقه ای که نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد، از جمله یافتن راه های ارزان تر برای نمک زدایی آب نمک (به اختصار «دسال») یاد کرد.

تون در مصاحبه ای به CNBC گفت: «آب یک معامله بزرگ است. ما مجبور خواهیم بود که در مقیاس وسیعی از نمک‌زدایی استفاده کنیم.»

آب شیرین برای انسان مهم است، اما برای کشاورزی نیز حیاتی است.

«در دره مرکزی، که نیمی از میوه‌ها و سبزیجاتی که در کشور استفاده می شود، رشد می‌کند، آن افراد آب را از چاه‌هایی بیرون می‌کشند که دوباره پر و تجدید نمی‌شوند. تون به CNBC گفت: این یک برنامه بد، بد، بد است.

از آنجایی که BEV بیشتر بر روی سازگاری تمرکز می‌کند، به دنبال سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی است که هم زمان را کاهش می‌دهند و هم سازگار می‌کنند.

موارد زیادی وجود دارد که می توانید محصولی را طراحی کنید که هر دو را انجام دهد. رابرتز به CNBC گفت و حقیقت این است که این بهترین چیز است. «اگر مچ پا است، می‌خواهید مطمئن شوید که دیگر دردی ندارد. چکمه خاصی وجود دارد که می توانید روی مچ پای خود بپوشید که وقتی روی آن راه می روید، به طرز شگفت انگیزی، درد را احساس نمی کنید – بنابراین درد را کاهش می دهد و به شما امکان می دهد التیام پیدا کنید – اما در عین حال، شما را به اندازه کافی سازگار می کند. که در واقع می توانید بدون عصا راه بروید.»

نمونه‌ای از شرکتی که هر دو را انجام می‌دهد (و قبلاً بخشی از نمونه کارها است) Source Global است. پنل های آبی آن شبیه به پنل های خورشیدی است، اما به جای اینکه نور خورشید را بگیرد و آن را به انرژی تبدیل کند، نور خورشید و هوا را می گیرد و آنها را به آب تبدیل می کند.

استفاده از پانل های آبی نیاز به انتقال آب را از بین می برد و در نتیجه انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد. اما آنها همچنین عملکرد سازگاری را انجام می دهند، زیرا زمانی که مثلاً یک طوفان بزرگ می آید و زیرساخت های یک شهر را از بین می برد، تاب آوری را امکان پذیر می کنند.

«آیا این دیوانگی نیست که هر سال با تعجب رفتار کنیم که طوفانی می آید و آب را می زند؟ رابرتز به CNBC گفت: تنها چیزی که ما نمی دانیم این است که چه زمانی می آید و به کجا خواهد رسید. «تعریف اینشتین از دیوانگی انجام همان کار و انتظار نتیجه متفاوت است.»

رابرتز گفت که راه دیگری برای نگاه کردن به تعبیه سازگاری در راه حل کاهش، انعطاف پذیر کردن آن است.

رابرتز گفت: “این نمی تواند شکننده باشد – هر چه شما به عنوان یک سیستم طراحی کنید.”

تمرکز بر اقتباس اغلب یک تلاش بشردوستانه بوده و در دستور کار بنیاد گیتس بوده است. اما Breakthrough Energy Ventures یک سازمان بشردوستانه نیست.

ما باید در اینجا خیلی شفاف باشیم. ما بنیاد گیتس نیستیم. توقف کامل و در گذشته، بنیاد گیتس کارهای زیادی در زمینه اقتباس انجام داده است.

ما شرکت‌هایی را می‌سازیم که هم از نظر حجم و هم از نظر توزیع، از طریق تجارت مقیاس می‌شوند. … تمرکز ما همچنان بر کاهش خواهد بود، اما در جایی که فرصت‌هایی برای تأثیرگذاری در سمت سازگاری وجود دارد، ما سرمایه‌گذاری خواهیم کرد.»

فهرست محتوا

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در twitter
Twitter