مخترعی در باجا در حال آزمایش طرحی برای خنک کردن زمین با تقلید از فوران آتشفشانی است

فهرست محتوا

زمانی که لوک ایزمن در فکر راه اندازی یک استارتاپ مهندسی زمین خورشیدی بود، با متخصصان این حوزه صحبت کرد. قوی ترین توصیه ای که به او کردند این بود که از کلمه مهندسی زمین استفاده نکند.

این اصطلاح به دستکاری آب و هوای زمین به نفع انسان اشاره دارد، اما در سال‌های اخیر از آن به عنوان مخفف «ژئومهندسی خورشیدی» استفاده می‌شود، فرآیندی نظری برای انتشار مواد شیمیایی در جو برای انعکاس نور خورشید به دور از زمین و کاهش اثرات گرمایش جهانی. بحث برانگیز است زیرا به طور جامع مورد مطالعه قرار نگرفته است و ما نمی دانیم که آیا عوارض جانبی ناخواسته بهتر یا بدتر از تأثیرات تغییر آب و هوا خواهد داشت یا  نه.

استارت‌آپ ایزمن Make Sunsets که حداقل نیم میلیون دلار سرمایه‌ی مخاطره‌آمیز جمع‌آوری کرده است، عمدتاً در وب‌سایت خود اسکیت می‌زند.

ما ابرهای منعکس کننده، در ارتفاع بالا و زیست تخریب پذیر می سازیم که سیاره را خنک می کنند. با تقلید از فرآیندهای طبیعی، “ابرهای براق” ما از گرم شدن فاجعه بار جهانی جلوگیری می کنیم.” در صفحه پرسش‌های متداول، Make Sunsets کاری را که انجام می‌دهد ((افزایش albedo)) می‌نامد، یک اصطلاح علمی برای بازتاب نور خورشید.

اما ایسمن در مصاحبه ای با آن روبرو شد.

«من با مهندسی زمین بسیار مخالفم. ایزمن به گفت: من می‌خواهم مهندسی زمین رخ ندهد. متأسفانه، من در دنیایی به دنیا آمدم که در آن جو مهندسی زمین ضعیفی داشت، جایی که من و همه قبل از من در چند صد سال گذشته، مقادیر زیادی دی اکسید کربن را برای ساختن دنیای مدرن منتشر می کردیم. بنابراین من می‌خواهم برای رفع آن به همان اندازه که لازم است مهندسی زمین انجام دهم.»

من این کار را انجام می دهم زیرا باید انجام شود. و هیچ کس دیگری نیست.

لوک ایزمن

بنیانگذار، Make Sunsets

هر چه اسمش را بگذارید، ما می دانیم که قسمت خنک کردن این فرایند همیشه کار می کند. فوران سال 1991 کوه پیناتوبو در فیلیپین، هزاران تن دی اکسید گوگرد را وارد استراتوسفر کرد که به طور موقت میانگین دمای کره زمین را حدود 1 درجه فارنهایت کاهش داد.

ایده تکرار این شرایط برای مبارزه با تغییرات اقلیمی عموما به عنوان علمی تخیلی بیشتر از علم واقعی رد شده است. اما از آنجایی که اثرات تغییرات آب و هوایی وخیم تر و آشکارتر شده است، این ایده توجه جدی تری را به خود جلب کرده است و کاخ سفید در حال هماهنگ کردن یک برنامه تحقیقاتی پنج ساله برای مطالعه آن است.

از جنبه منفی، تزریق دی اکسید گوگرد به جو می تواند به لایه اوزون آسیب برساند، باعث بیماری تنفسی و ایجاد باران اسیدی شود. پروفسور حقوق محیط زیست UCLA، ادوارد پارسون، در سال 2022 به گفت: اجرای برنامه ای که زمین را تا 1 درجه سانتیگراد خنک می کند، سالانه 10 میلیارد دلار هزینه دارد.

پس کدام یک از این دو سناریو بدتر است؟ اکثر دانشمندانی که این مشکل را مطالعه می کنند مطمئن نیستند، اما فکر می کنند شروع مطالعه پیامدهای آن مهم است.

ایزمن نمی خواهد منتظر آن مطالعات باشد. او می‌گوید زمان نیست.

«واقعاً چیزی وجود ندارد که من بتوانم پیدا کنم، به جز افزایش آلبدو، که حتی این شانس را داشته باشد که ما را زیر بیش از دو درجه سانتیگراد تغییر آب و هوا نگه دارد. ایزمن به گفت و این دنیای بسیار وحشتناکی برای تصور است. «اصولاً، من این کار را انجام می‌دهم زیرا باید انجام شود. و هیچ کس دیگری نیست.»

پرتاب بالن در باجا و فروش “اعتبار خنک کننده”

در ژانویه، Make Sunsets قصد دارد سه بالن هواشناسی لاتکس را به فضا پرتاب کند که بین 10 تا 500 گرم دی اکسید گوگرد آزاد می کنند. این بالون ها شامل یک کامپیوتر ردیابی پرواز، یک دستگاه ردیابی مکان یابی جغرافیایی و یک دوربین خواهد بود که بیشتر توسط تامین کنندگان سرگرمی ارائه می شود. ظرف یک هفته از هر پرواز، Make Sunsets اطلاعاتی را در مورد آنچه که توانسته است پیدا کند، در وب سایت خود منتشر می کند.

ایسمان یک عمل کننده با تجربه است. او در حال حاضر خارج از شبکه در باجا، مکزیک، در زمینی که چند سال پیش خریده بود، زندگی می کند، جایی که او همچنان به قلع و قمع می کند. او یک سند Google قابل مشاهده برای عموم با 40 ایده دارد که می‌خواهد بسازد یا آزمایش کند، از جمله یک توالت کمپوست با کمک خورشیدی با نظارت بر زمان و دما، تجهیزات ایمنی غواصی آزاد و یک پنل خورشیدی شناور.

Make Sunsets به عنوان یک ایده ساده برای آزمایش مهندسی زمین خورشیدی به روشی سریع و ارزان آغاز شد.

ایزمن می گوید که اجماع آکادمیک با صرف 20 میلیارد دلار در مدت 10 سال برای ساخت یک هواپیما در ارتفاع بالا یا قرار دادن آینه در ارتفاعات در فضا شروع می شود.

در ماه آوریل، ایسمن آزمایش ابتدایی خود را با یک بادکنک هواشناسی 6 فوتی، گوگرد، یک قابلمه آشپزخانه از جنس استنلس استیل با درب، یک پمپ که از یک دستگاه آب سردکن بیرون آورد و یک مخزن هلیوم انجام داد. (این آزمایش را می توان در عکس اینجا مشاهده کرد.)

او تا پایان سال 2022 به خود فرصت داد تا برای انجام آزمایش‌های بیشتر پول جمع‌آوری کند یا فقط شرح کارهایی را که انجام داده است منتشر کند. در نهایت، او یک لقمه برای نیم میلیون دلار گرفت و در 1 اکتبر گنجانید.

Make Sunsets همچنین آنچه را که «اعتبار خنک‌کننده» می‌نامد، از 10 دلار می‌فروشد که شرکت‌ها می‌توانند آن را خریداری کنند تا اثرات انتشار کربن خود را جبران کنند.

ایزمن نسبت به این ایده که شرکت ها یا افراد برای حذف کربن یا کاهش اثرات گرمایش جهانی پول پرداخت می کنند، محتاط بوده است. ایسمن به گفت: «در ابتدا، من واقعاً به طور کامل به بازار اعتبار داوطلبانه کربن شک داشتم. من فکر می‌کردم برای چیزهای بسیار قانونی که در 50 تا 200 سال آینده جهان را نجات می‌دهند، واقعاً گران است. یا چیزهای ارزانی بود که در آن شما مانند معامله حق قطع نکردن درخت آینده هستید. اساساً، بیشتر اعتبارهایی که من کمتر از 50 دلار در هر تن پیدا کرده‌ام، بسیار فریبنده هستند.»

فهرست محتوا

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در twitter
Twitter