Pebble،استارت آپی که تلاش کرد و نتوانست در توییتر وارد شود

فهرست محتوا

Pebble، استارت آپی که در توییتر راه اندازی شد و شکست خورد، از مردگان بازگشته است.به نظر می رسد به عنوان یک نمونه ماستودون، این شرکت ماه گذشته اعلام کرد که جایگزین توییت X خود را با استناد به فضای رقابتی فزاینده، توانایی X در حفظ کاربران و شکست خود در جلب توجه مخاطبان گسترده تر، تعطیل می کند. اما پس از اجتناب عمدی از هرگونه برنامه‌ریزی برای مشارکت در شبکه اجتماعی غیرمتمرکز Mastodon در زمان استارت‌آپ، Pebble اکنون به عنوان یک سرور اختصاصی Mastodon با نام pebble.social شروع جدیدی به خود داده است.

در ابتدا مشخص نبود که آیا سرور جدید Pebble تلاشی تحت رهبری جامعه برای حفظ شبکه کوچک است یا چیزی رسمی تر. علیرغم نمایش واضح نام تجاری و شعار Pebble، هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی نمونه Pebble را شروع کرده یا چرا وجود ندارد.

اما TechCrunch اکنون تأیید کرده است که نمونه Pebble اخیراً توسط بنیانگذار و مدیر عامل Pebble، Gabor Cselle به عنوان چیزی شبیه به یک آزمایش اجتماعی جدید تأسیس شده است. با این حال، اعضای جامعه Pebble در تعدیل سرور نقش دارند.

Cselle به ما می‌گوید که انجمن از بنیانگذاران خواسته است که یک subreddit و یک نمونه Mastodon راه‌اندازی کنند تا زمانی که Pebble تعطیل شد، جایی برای رفتن داشته باشند، بنابراین آنها هم انجام دادند.

او می‌گوید: « بعد از آن اتفاق بسیار جالبی افتاد، که پس از شروع ما با ماستودون، تعدادی از مردم آمدند. یکی از آنها، کاربری که تنها با نام “Blobcat” (@blobcat@pebble.social) شناخته می شود، پیوندی را به مخزن GitHub خود ارسال کرد که در آن نمونه Mastodon را طوری طراحی کرده بودند که دقیقاً شبیه به Pebble سابق باشد. بنابراین Pebble.social ظاهر جدیدی پیدا کرد و از آن زمان به چند صد کاربر فعال نیز افزایش یافته است.

Cselle می گوید:این واقعاً گواهی بر قدرت منبع باز است.

پس از تغییر شکل سرور و یادگیری نحوه استفاده از لیست‌های بلاک برای جلوگیری از محتوای ناخواسته و ترول‌ها از شبکه گسترده‌تر Mastodon، Cselle چند نفر را مسئول مدیریت تعدیل نمونه‌ها قرار داد، زیرا او با خاتمه دادن به Delaware C-Corp که همان شرکت بود، برخورد کرد.

Pebble در اوج خود به تنها 20000 کاربر ثبت نام شده رسید، اما استفاده از آن پس از تغییر نام تجاری آن از T2 به حدود 1000 کاربر در روز کاهش یافت، نامی که قرار بود موقعیت خود را به عنوان یک کلون توییتر نشان دهد. این استارت‌آپ کپی کردن رابط کاربری و ویژگی‌های توییتر را تا دی‌ام‌ها و یک سیستم تأیید مبتنی بر علامت در اولویت قرار داده بود، اما هدفش این بود که با تمرکز بر اعتماد و ایمنی به عنوان یک عامل کلیدی فروش، خود را متمایز کند. همانطور که مشخص است، این پیام برای کاربران بالقوه T2 طنین انداز نشد – یا حداقل، آنقدر نبود که آنها را در مورد رها کردن یک برنامه برای دیگری هیجان زده کند.

به عنوان بخشی از ماموریت خود، این شرکت تصمیم گرفت با Mastodon یا سایر شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز ادغام نشود. همانطور که Cselle یک بار گفته بود، “فقط بسیار بسیار سخت است که اعتماد و ایمنی در این [شبکه های فدرال] ایجاد شود. او گفت که وقتی با سرورهای دیگر فدرال می‌شوید، باید یک نمونه کامل (یعنی سرور دیگری) را مسدود کنید، اگر محتوایی را میزبانی کند که با دستورالعمل‌های ایمنی و اعتماد شما مطابقت ندارد. او خاطرنشان کرده بود:این منجر به بالکانیزاسیون شبکه می شود.

با Pebble.social، که اکنون چند صد کاربر را به شبکه گسترده Mastodon اضافه کرده است، هدف صرفاً آزمایش اجتماعی در یک فضای فدرال است. هیچ برنامه بزرگی وجود ندارد، اما غیرعادی است که بعد از تعطیلی خود شرکت، یک جامعه استارتاپ اجتماعی زنده بماند.

سیسل می‌گوید: من فکر می‌کنم خوب است که ببینیم جامعه در این موضوع ارزش پیدا می‌کند و این که ما یک جامعه واقعی در Pebble داشتیم.

Pebble، استارت آپی که در توییتر راه اندازی شد و شکست خورد، از مردگان بازگشته است.

فهرست محتوا

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در twitter
Twitter