شماره تماس : 77395710-021 | ایمیل : info@startupieh.ir

منوهای نصب در پنل مدیریت

اهمیت HR برای استارتاپ‌ها

کمتر استارتاپی را می‌بینیم که در ابتدای تعیین استراتژی‌های کسب‌وکار و یا دست کم در زمان مناسب، نسبت به اهمیت حضور یک کارشناس منابع انسانی در تیم عملکرد مناسبی داشته باشد. اغلب کارآفرین‌ها HR را بخش هزینه‌ساز سیستم در نظر می‌گیرند و اگر خوش‌بین باشم، زمانی حضورش را ضروری می‌بینند که با تیمی در حال رشد و البته پر از تعارض مواجه می‌شوند.

اما چرا HR برای استارتاپ‌ها خوب است؟ برای جواب دادن به این سوال نکات متعددی باید مورد بررسی قرار بگیرند.

چرا استارتاپ‌ها به بعضی از بخش‌های «HR حتما» نیاز دارند؟

استارتاپ‌، کسب‌وکارهای کوچک و متوسط (SMB) روی نوعی از فرهنگ کاری منعطف تکیه می‌کنند و چابک بودن در فضای کسب‌وکار اولین و مهم‌ترین فاکتوری است که باید داشته باشند. یک ساز و کار ساختاریافته در «منابع انسانی»، اولین چیزی نیست که مدیران استارتاپ‌ها نسبت به آن علاقه نشان دهند؛ تصور اغلب آنها از HR ساختاری کشنده است که «همکاری» و «فرهنگ نوآوری» را ازبین می‌برد و برای انعطاف‌پذیر بودن تیم تهدید محسوب می‌شود. به این ترتیب مسائل مربوط به منابع انسانی در اولویت آخر قرار می‌گیرند و صندلی‌های آخر اتوبوس جایی است که به آنها اختصاص داده می‌شود!

اما فرایندهای غیرمتمرکز، بدون چابکی و برنامه‌ریزی نشده منابع انسانی، آسیب‌های جبران‌ناپذیری (یا دست کم سخت-جبران) را به کلیت تیم وارد می‌کنند. در این بین ممکن است محیط کاری بطور مسموم رشد کند، سردرگمی‌ها افزایش یابند و رضایت اغلب افراد تیم تحت تاثیر قرار بگیرد.

تجربه و تحقیق نشان داده است که کسب‌وکارهای متعهد به فرایندهای درست و قوی HR، در موارد زیر بهتر از سایر شرکت‌های هم سایز و هم رده خود هستند:

• استخدام نیروها

• آموزش و توسعه نیروها

• حفظ و نگهداشت نیروها

نقش HR در اثربخشی فرایند استخدام نیروها چگونه است؟

وقتی روی HR سرمایه‌گذاری می‌کنید، در فرایند استخدام عملکرد بهتری دارید و با احتمال بیشتری:

  • «عنوان شغلی»، «شرح شغلی» و «مشخصات شغلی» جامعی تهیه می‌کنید که تبعیض‌آمیز نیستند.

تیم HR به شما کمک می‌کند تا عنوان شغلی دقیق و شرح شغلی مناسبی برای همه موقعیت‌های مورد نیاز کسب‌وکارتان داشته باشید و بر همین اساس، فرایندهای استخدام نیرو را انجام دهید.

  • «مصاحبه‌های شغلی» ساختاریافته‌ای را انجام می‌دهید.

استخدام افراد مناسب، برای کسب‌وکارهای کوچک ضروری است، و مصاحبه‌های بدون ساختار راه ورود افرادی را باز می‌کند که تناسب و کارایی لازم را ندارند. تیم HR با شناختی که از فرایندهای استاندارد دارند، پروسه‌های مناسب و متناسب با هر کسب‌وکار را طراحی می‌کنند. به این ترتیب معیارها مشخص شده و تمایم مصاحبه‌های شغلی و استخدام‌ها براساس استراتژی و منطق کسب‌وکار اتفاق می‌افتد.

  • کسب‌وکارها را از «اختلافات قضایی» دور نگه‌ می‌دارد.

تیم HR نقطه مناسب برای حل مسائل قانونی کسب‌وکارها –قوانین کار، بیمه، امور قراردادها و غیره- است. آنها کمک‌تان می‌کنند تا درک درست و بهتری از قوانین پیچیده داشته باشید و برای تعارضات (که اجتناب‌ناپذیر هستند) راه‌حل‌های منطقی و صحیح ارائه دهید.

نقش HR در توسعه و نگهداشت نیروها چگونه است؟

استارتاپ‌ها و SMBها با عملکردی قوی در HR، نسبت به توسعه و حفظ نیروهای تیم‌شان موفق‌تر عمل می‌کنند. همانطور که می‌دانید نقشی که توسه منابع انسانی و حفظ آنها در رشد کسب‌وکارها بازی می‌کند بسیار زیاد و دارای درجه اهمیت بالایی است.

  • حقوق و مزایا منصفانه به نیروها. حقوق و مزایا بخش مهمی از مجموعه عملکردهای منابع انسانی است. بدون متخصصان HR، گفتگوها درباره افزایش حقوق بسیار مبهم هستند و می‌توانند به جای ایجاد احساس مثبت دو طرفه بین کارفرما و کارمند، این ارتباط را تضعیف کنند. وقتی سیستم C&B یک تیم به درستی فعالیت کند، علاوه‌بر تمام مزایای انگیزشی، می‌تواند از ایجاد شکاف جنسیتی و دیگر آسیب‌های «گوناگونی» در فرهنگ تیم هم جلوگیری کند.
  • سرمایه گذاری روی مدیران آموزش. استارتاپ‌ها پر از افراد “عمومی” هستند -نیروهایی که قابلیت، توانایی و مهارت انجام کارهای زیادی را دارند. اغلب این افراد بدون اینکه هیچ تجربه مدیریتی مناسبی داشته باشند خودشان را در نقش‌های مدیریتی (رسمی) می‌بینند. آموزش مديريت مهم است، زيرا كيفيت مديران تیم‌های کسب‌وکار شما بطور مستقيم بر کار نیروها، عملکرد تیم‌ها و دستیابی به اهداف تعیین شده اثرگذار هستند.
  • مراقبت از فرهنگ محیط کار. یک تیم‌ منابع انسانی حرفه‌ای، چهارچوب‌ها و فرهنگ مورد نظر برای محیط کار و کل نیروها را طوری پیش می‌برند که احساس تحت نظارت بودن از جانب یک پلیس به نیروها منتقل نشود. برگزاری جلسات متعدد، استخدام مناسب، و توجه به شرایط و روابط نیروها چند نمونه از اقدامات در این زمینه است.
  • ارتقای مسیرهای شغلی حرفه‌ای. هنگامی که شرکت‌ها به حداقل ۳۰ نیرو رشد پیدا می‌کنند، برنامه‌ریزی برای چگونگی توسعه این نیروها در راستای حفظ و نگهداشت آنها بسیار ارزشمند و مهم می‌شود. HR بهترین بازوی شما برای توسعه برنامه‌های کاری شغلی و حرفه‌ای نیروها است تا از جابجایی‌ آنها (که هزینه مالی و روانی زیادی را به شرکت تحمیل می‌کند) جلوگیری کند.

برنامه‌ریزی نیروی انسانی فقط با افزایش نیروها و یا تبدیل شدن به شرکت‌های بزرگ مهم و اثرگذار نمی‌شود. اگر به عنوان رهبر تیم استارتاپی که راه انداخته‌اید توانایی ایفای نقش HR را ندارید پس زمان اقدام برای جلسه با یک HR را نباید از دست بدهید.

0 پاسخ به "اهمیت HR برای استارتاپ‌ها"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Site Design © vandabon.ir  All rights reserved.