شماره تماس : 77395710-021 | ایمیل : info@startupieh.ir

منوهای نصب در پنل مدیریت

امیر گیتس یا بیل کبیر؟

می توان گفت اولین قدم در راه ساخت ایرانِ مدرن، در زمان قاجار و ناصرالدین شاه برداشته شد. آن زمان سواد در مکتبخانه ها تعلیم داده می شده و فقط هم محدود به چند موضوع می گردید، طوری که سواد به شیوه های نارسا، دور از فهم و بسیار سنتی آموزش داده می شد. هر فرد باید در مدت یک سال آن را یاد می گرفت و پس از آن، مراحل خواندن و نوشتن آغاز شده و بعد از آن، کودکان کتب قدیمی مثل گلستان، جامع عباسی، ابواب‌جنان، تاریخ نادر و… می آموختند که البته گلستان سعدی بسیار ارزشمند تر بود.
شیوه تدریس مکتبخانه ها بعدتر مورد انتقاد قرار گرفت و فعالان عرصه آموزش در آن زمان به فکر ایجاد مدارس جدید افتادند. در عصر قاجار تعاملات با خارجه بیشتر بود و از ورود برخی فرهنگ و تمدن اروپایی به ایران از آنجا نشأت گرفت که یکی از آنها تاسیس مدارس به شیوه غرب بود. در آن مدارس علوم گوناگونی با نظام و قوانین متفاوت تدریس می شد.
هرچند احداث نخستین مدارس به شیوه جدید از سالها قبل توسط خارجیان در ایران شکل گرفت و دوام چندانی نیافت. ناصرالدین شاه به اروپا سفر کرد و تصمیم به اصلاح سیستم آموزشی گرفت و خیلی از اهالی فن این قضیه را مورد استقبال قرار دادند.
این شد که سال ها بعد میرزا تقی خان فراهانی ملقب به امیر کبیر، صدراعظم آن زمان ایران، معروف ترین مدرسه به سبک امروزی را با نام دارالفنون تاسیس نمود و موجب تحول کبیری در سیستم آموزشی ایران شد. سواد رو به فزونی رفت و سطح فرهنگ جامعه افزایش یافت، به طوری که ایران صاحب یک روزنامه ی اعلی با نام وقایع اتفاقیه شد.
وقایع اتفاقیه خواه ناخواه باعث ایجاد تغییر تحولی در دل جامعه می شد. مردمان با این نوع رسانه خیلی آشنا نبودند و شاید اهالی فن، آن هم در فرنگ، روزنامه دیده بودند و مطالعه مردم به کتاب ها محدود می شد.
شاید این تیتر کلیشه باشد و بسیار در درس تاریخ به آن جواب دادیم اما اگر موافق باشید دوباره به این پرسش دو نمره ای پاسخ بدهیم… اقدامات امیرکبیر را نام ببرید؟
منهای دارالفنون و نشریه وقایع اتفاقیه که به نوعی آن روزنامه پدربزرگ نشریه ما هم محسوب می شود، می توان اقدامات موثرتری در سطح جامعه از امیرکبیر دید؛ اقداماتی مثل رسیدگی به وضع مالیه و مبارزه با رشوه خواری دستگاه های دولتی، کم کردن حقوق شاه به ماهیانه دو هزار تومان، حذف القاب و عناوین سلطنتی و مهم، اصطلاحات اجتماعی مانند دستور ممنوع کردن لوطی بازی و قمه کشی، سر و سامان دادن به ارتش و اصلاحات مذهبی همه گزیده ای از اقدامات این مرد بزرگ بوده است.
حالا از سال 1229 خورشیدی به 2019 میلادی جهش بلندی داشته باشیم… فردی در دنیا همانند امیرکبیرِ ایران زبان زد خاص و عام است، ثانیه به ثانیه بر دارایی اش افزوده شده و تا به حال امکان نداشته در آمار های یک دهه اخیر و در رنکینگ ثروتمند ترین افراد دنیا پایین تر از رتبه دوم آمده باشد. او با کارش چنان دنیا را درگیر خود کرده که حد ندارد و او کسی نیست جز بیل گیتس.
امیرکبیر در تاریخ ایران از نظر رشد مثبت واقع شد و تقریبا همه از او به نیکی یاد می کنند. ایران را در اوج زوال و در مدت کمتر از چهار سال (یعنی کمتر از دوره اول یک رئیس جمهور) دوباره ساخت و با اقدامات عجیب و غریبش جمعیت تقریبا کم سواد ایران را دوباره با واژه ای به نام مدرسه و نشریه آشنا کرد و ریشه فساد را خشکاند و ایران را چند ده سال به جلو پرتاب کرد. این در معنای واقعی کلمه انسان، نقش بسزایی در پیشرفت آن زمان و حتی فعلی ایران داشت و در مقابل آن بیل گیتس هم دست کمی از او نداشت.
بیل گیتس کامیپوتر و ویندوز را ساخت و حالا دست کم 6 میلیارد انسان را درگیر خود کرد، سیستم های پزشکی، آموزشی، صنعتی، فرهنگی، اقتصادی و غیره و غیره را به دست گرفت و حالا در رتبه اول و نهایت رتبه دوم ثروتمند ترین افراد جهان سلطنت می کند.
بین بیل و میرزا تقی خان شباهت های زیادی وجود دارد، اما یکی از مشهود ترین های آن می توان به اقدامات استارتاپی شان اشاره داشت، اقداماتی که جماعتی میلیونی را سالیان سال در دست گرفته و موجب پیشرفت انسان های نه فقط زمان خود بلکه آینده هم شده اند.
امیر سواد مکتبخانه را به سواد مدرسه و احداث دارالفنون تبدیل کرد و بیل سواد مدرسه را به سواد کامپیوتر مبدل نمود، به نوعی که قبلا مردم می گفتند: اگر نتوانی خواندن و نوشتن بلد نباشی، سواد نداری، ولی حالا می گویند اگر کامپیوتر بلد نباشی سواد نداری.
امیرکبیر، وقایع اتفاقیه را درست کرد و پلتفرمی جهت نشر اخبار ساخت. بیل گیتس، یک محیط مجازی به نام ویندوز درست کرد و 99 درصد عالم را در آن جای داد، آن یک درصد هم نوزادان و مردگان هستند که توانایی استفاده از کامپیوتر را ندارند.
این دو را اگر بیل کبیر و امیر گیتس هم بنمایم باز هم در کمال تعجب می بینیم که معنا می دهد بی راه نرفته ایم.
دنیا ممنون این دست از انسان هاست…

0 پاسخ به "امیر گیتس یا بیل کبیر؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Site Design © vandabon.ir  All rights reserved.