استارتاپی که حسگرهای کاغذی تولید می‌کند، از ماسک خواب ردیابی چشم رونمایی کرد

فهرست محتوا

شرکت حسگر منطقه سیاتل Somalytics در نمایشگاه Consumer Electronics در لاس وگاس ماسک پوشیدنی را به نمایش می گذارد که حرکات چشم را در هنگام خواب تشخیص می دهد.

این شرکت می‌گوید ماسک SomaSleep می‌تواند حرکات چشم مرتبط با خواب REM (حرکت سریع چشم) را ردیابی کند، مرحله‌ای از خواب مرتبط با رویاپردازی که کلید یادگیری و حافظه است.

باربارا بارکلی، مدیر عامل شرکت در مصاحبه ای با GeekWire گفت: این دستگاه می تواند به مردم کمک کند “واقعاً تغییرات در کیفیت خواب، تغییرات در حرکت سریع چشم، که می تواند ناشی از تاثیرات خارجی باشد را تشخیص دهد.”

به گفته بارکلی، این فناوری پتانسیل ادغام شدن با برنامه‌ها و سخت‌افزارهای فعلی نظارت بر خواب را دارد که عملکردهایی مانند حرکت، تنفس و ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کنند. او گفت: «این یک بازار آماده است، اگر بخواهید، زیرا همه آنها می‌خواهند خواب را به طور دقیق ردیابی کنند. او افزود، اما در حال حاضر ارزیابی خواب REM سخت است.

خواب REM معمولاً در مراکز خواب با استفاده از الکترودهای تخصصی که در نزدیکی چشم قرار می گیرند ردیابی می شود. بارکلی گفت: ماسک جدید می تواند جایگزینی با کاربری آسان و در دسترس باشد.

حرکات چشم در هر مرحله از خواب رخ می دهد. حرکات منظم چشم و REM می تواند در اثر استرس، آسیب، بیماری، داروها و الکل مختل شود. به عنوان مثال، افراد مبتلا به ضربه مغزی اغلب از افزایش اختلالات خواب و خستگی در طول روز رنج می برند. SomaSleep می تواند حرکات چشم از جمله REM را برای چشمان بسته یا باز در هنگام خواب یا زمانی که کاربر بیدار است ردیابی و طبقه بندی کند. این به کاربران این امکان را می‌دهد تا زمانی که در خانه هستند، الگوهای خواب خود را به روش‌هایی ببینند که قبلاً امکان‌پذیر نبوده است، بنابراین می‌توانند خستگی ناشی از آن را بهتر درک کنند، حتی اگر از نظر تئوری می‌خوابند، و می‌توانند در صورت تغییر الگوی خواب به پزشکان اطلاع دهند.

Somalytics اجزای نمونه اولیه SomaMask را تولید کرد اما در حال برنامه ریزی برای جفت شدن با یک شریک تولیدی در آینده است. انتظار می رود ماسک SomaSleep تا پایان سال 2023 با قیمت 199 دلار برای خرید مصرف کننده در دسترس باشد.

ماسک SomaSleep به مدت هشت ساعت از طریق باتری کار می کند و داده های بهداشتی بی سابقه ای را جمع آوری می کند. به دلیل قدرت کم برای کار کردن، ماسک نیز خنک می ماند. داده ها را می توان از طریق یک SDK با ردیاب های تناسب اندام مصرف کننده برتر ادغام کرد یا از طریق برنامه تلفن همراه SomaSleep در دسترس خواهد بود.

به گفته یکی از سخنگویان، این شرکت در حال حاضر برنامه‌ای برای پیگیری مجوز قانونی این دستگاه در سازمان غذا و داروی ایالات متحده ندارد، اما هدف آن آغاز مطالعات در بهار امسال است که داده‌های ماسک را با نتایج مطالعات خواب معمولی مقایسه می‌کند.

Somalytics حرکت چشم را از طریق نوعی حسگر خازنی بدون تماس تشخیص می دهد، دستگاهی که می تواند جامدات یا مایعات را بدون لمس فیزیکی تشخیص دهد. چنین حسگرهایی میدان‌های الکتریکی از خود ساطع می‌کنند که می‌تواند توسط اجسامی که وارد میدان می‌شوند مختل شوند – مانند حرکت کره چشم.

بارکلی گفت: حسگرهای Somalytics به دلیل کوچک بودن، انعطاف پذیری و ارزان بودن در ساخت آسان هستند. آنها از نانولوله‌های کربنی تشکیل شده‌اند که در کاغذ جاسازی شده‌اند، که در لبه‌های آن پاره می‌شود تا میدان الکتریکی ایجاد شود که به اختلالات کوچک حساس است.

اندازه سنسورها از 1 میلی متر تا 11 میلی متر است. آنها به نازکی یک موی انسان هستند و می توانند حضور انسان را در فاصله 20 سانتی متری “احساس” کنند.

فاصله حسگر را می توان با تنظیم ولتاژ تغییر داد و این فناوری با طیف گسترده ای از موارد استفاده صنعتی، مصرف کننده و بهداشتی سازگار است. بارکلی گفت 30 شرکت مختلف بزرگتر در حال ارزیابی حسگرهای Somalytics در زمینه هایی مانند محاسبات، لوازم الکترونیکی مصرفی، اینترنت اشیا و لوازم خانگی هستند.

فناوری حسگر اصلی این شرکت به عنوان یکی از 21 برگزیده جایزه نوآوری CES در رده فناوری جاسازی شده شناخته شد.

در CES، این شرکت همچنین یک سوئیچ چراغ بدون لمس و یک بالشتک پشتی مانند را به نمایش می گذارد که می تواند تنفس را ارزیابی کند. بارکلی گفت این بالشتک که دارای چهار حسگر است، پتانسیل تشخیص الگوهای تنفس غیرعادی را دارد.

Somalytics همچنین توسط هیوندای برای کمک به توسعه نمونه اولیه دستگیره درب خودرو با کنترل حرکتی دعوت شد. این دستگیره اخیراً در سالن نوآوری باز هیوندای، یک نمایشگاه استارتاپی، با همکاری شریک هیوندای SL Corporation به نمایش گذاشته شد.

حسگرهای خازنی کامپوزیت کاغذ نانولوله کربنی در انتظار ثبت اختراع، می توانند حضور انسان را تا 200 میلی متر احساس کنند، و آنها را به یک فناوری جاسازی شده ارزشمند برای شرکت ها و توسعه دهندگانی تبدیل می کند که به دنبال ایجاد انقلابی در رابط های انسان و ماشین، نظارت بر سلامت و برنامه های ایمنی هستند. حسگرهای نظارت بر چشم، ژست، لمس و مایعات Somalytics راه حل های تحول آفرینی را برای ردیابی چشم، لوازم الکترونیکی مصرفی، اینترنت اشیا، سلامت و تندرستی، حمل و نقل و غیره ارائه می دهند. امکانات تقریباً نامحدود است.

جائه هیون چونگ، دانشیار مهندسی مکانیک UW، این فناوری را توسعه داد که در مجموعه ای از نشریات به نمایش درآمد. چانگ سال گذشته این شرکت را با دو دانشجوی فارغ التحصیل در آزمایشگاه خود به نام‌های ژانگجی کیان و ویگی ساک تأسیس کرد که از آن زمان فارغ‌التحصیل شده‌اند و اکنون کارمند سومالیتیک هستند. تابستان امسال، این شرکت 1.9 میلیون دلار جمع آوری کرد و به فضایی به مساحت 2400 فوت مربع در ردموند، واش، نقل مکان کرد.

ساخت تقریباً در نیمی از فضای جدید انجام می‌شود و شامل یک فرآیند پردازش «رول به رول» برای جاسازی نانولوله‌ها در کاغذ است. یک ماشین شکل حسگر را فشار می دهد و آنها را در پلاستیک (پلی اتیلن) می پوشاند. این شرکت شش نفره قصد دارد تا پایان سال 2023 ظرفیت ساخت سالانه 10 میلیون سنسور را داشته باشد.

فهرست محتوا

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در twitter
Twitter