وی والک (WeWalk) پول جمع آوری می کند تا بینایی کامپیوتری را به عصای هوشمند برای افراد کم بینا برساند

فهرست محتوا

وی والک، یک استارت‌آپ مستقر در بریتانیا است که «عصای هوشمند» را برای افراد کم بینا توسعه می‌دهد. امروز این شرکت اعلام کرد که 2 میلیون پوند (2.4 میلیون دلار) سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر از چندین سرمایه‌گذار مهم نهادی و مستقل – از جمله منچسترسیتی و فوتبالیست بین‌المللی آلمانی، ایلکای گوندغان جمع‌آوری کرده است.

وی والک که در سال 2019 در لندن تأسیس شده است و یک برنامه هوشمند عصا و گوشی هوشمند مجهز به GPS را توسعه داده است که به کاربران کمک می کند تا در محیط اطراف خود حرکت کنند.همچنین روزنامه ی تایم عصای هوشمند وی والک را یکی از “بهترین اختراعات” سال 2019 معرفی کرد.

و اما وی والک چیست؟ وی والک به یک عصای سفید سنتی متصل می شود و آن را به یک عصای هوشمند نوآورانه تبدیل می کند. این فناوری استقلال افراد کم بینا را افزایش می دهد و از طریق سه ویژگی خود مشارکت کامل در جامعه را ترویج می کند.

1.تشخیص موانع: وی والک موانع بالاتر از سطح قفسه سینه را با یک سنسور اولتراسونیک تشخیص می دهد و هنگامی که این اجسام نزدیک هستند می لرزد.

2. جفت شدن با تلفن: هنگامی که با برنامه تلفن همراه وی والک از طریق بلوتوث جفت می شود، کاربر می تواند از برنامه های دارای صفحه لمسی وی والک استفاده کند، بدون اینکه گوشی خود را نگه دارد. به عنوان مثال، کاربر می تواند ناوبری را در دستگاه وی والک دریافت کند.

3. با ادغام تکامل می یابد: وی والک با “Google Maps” و “Voice Assistant” یکپارچه شده است. در آینده، وی والک با Uber و Lyft یکپارچه خواهد شد. این ویژگی های یکپارچه سازی جدید از طریق به روز رسانی های دوره ای نرم افزار نصب می شوند.

همچنین به طرز شگفت انگیزی این دستگاه قابلیت های حیاتی از جمله ژیروسکوپ، شتاب‌سنج، قطب‌نما، موتورهای لرزش جهت‌دار، ریزپردازنده، پد لمسی، میکروفون، بلندگو و ماژول بلوتوث کم انرژی را در خود جای داده است. وی والک این فناوری ها را ترکیب می کند تا کاربر بتواند به راحتی به این ویژگی ها در یک دستگاه دسترسی داشته باشد.

این عصا که حدود 600 دلار قیمت دارد، می تواند موانع فیزیکی موجود در پیاده رو را تشخیص دهد و از طریق لرزش و صدا به کاربر هشدار دهد. در حالی که یکپارچه سازی اپلیکیشن، ناوبری گام به گام را نیز امکان پذیر می کند. سال گذشته، وی والک از همکاری با Moovit متعلق به اینتل خبر داد تا داده‌های حمل و نقل محلی را در ترکیب کار خود قرار دهد.

Fast-forward to today و WeWalk اکنون به دنبال استفاده از تزریق نقدی سرمایه تازه خود برای تقویت محصول خود با استفاده از تکنولوژی هوشمند بینایی کامپیوتری هستند که با مشارکت امپریال کالج لندن و موسسه ملی سلطنتی افراد نابینا (RNIB) توسعه یافته است.

کمک های بصری

در حالی که هنوز دقیقاً مشخص نیست که این تکنولوژی چه چیزی را شامل می شود، هدف نهایی ساخت چیزی است که بتواند علائم جاده را بخواند، یا به کاربر بگوید چه عددی در جلوی اتوبوس وجود دارد یا حتی یک شی خاص را در مسیر آنها مشخص کند.

ژان مارک فغالی، سرپرست تحقیق و توسعه WeWalk توضیح داد: «ما قصد داریم کارایی و مقرون به صرفه بودن حسگر را به حداکثر برسانیم و در صورت لزوم از حسگر گوشی هوشمند استفاده کنیم. ما همچنین در حال بررسی آخرین فناوری ها هستیم تا مشخص کنیم که چه چیزی در عوامل مختلف دستگاه ممکن است.”

به گفته فغالی، این ابتکار همچنین می تواند از شراکت موجود وی والک با مایکروسافت به عنوان بخشی از برنامه هوش مصنوعی برای دسترسی بهره مند شود و ممکن است منجر به ادغام عمیق تر با اپلیکیشن Seeing AI مایکروسافت یا Azure ML شود.

این شرکت در حال حاضر کار روی این پروژه را آغاز کرده است و حدود 30 نفر را برای کمک به ساخت و آزمایش نرم افزار و سخت افزار لازم استخدام کرده است.

فغالی گفت: “RNIB از تست کاربر پشتیبانی می کند و اطمینان می دهد که طرح های ما انسان محور هستند، همچنین ” امپریال کالج از الگوریتم‌های حسگر اساسی پشتیبانی می‌کند. ما محصولی را تصور می کنیم که می تواند به طور محتاطانه متصل شود و حسگرهای آن وسیع ترین میدان دید را بدون ایجاد مانع در حرکت معمولی کاربر فراهم کند. سپس به بازخورد های متفاوت مکانیسم‌ها از جمله شنیداری و لامسه نگاه خواهیم کرد تا اطلاعات لازم برای تحرک ایمن کاربر را فراهم کنیم.

با این حال، هنوز مدتی باقی مانده است و همچنین شرکت برنامه‌هایی برای عرضه به بازار تا سال 2024 برنامه‌ریزی کرده است، اما این شرکت اعلام کرد که در حال آزمایش دوربین و عملکرد کمک‌های انسانی از راه دور در اپلیکیشن موبایل وی والک است و از آن به عنوان یک «طراحی پهناور» برای افزودن ابزارهای بینایی کامپیوتر بیشتر در آینده استفاده می کند.

با 2 میلیون پوند جدید در بانک، این شرکت گفت که همچنین قصد دارد از گروه های دیگر با ایجاد “کمک های حرکتی تطبیقی” مانند عصا یا قاب برای افراد مسن حمایت کند.

گوخان مریچلیلر، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل وی والک در بیانیه ای گفت: «ما می‌خواهیم کسب‌وکار خود را برای دستیابی به مخاطبان جهانی گسترده‌تر توسعه دهیم و فناوری خود را برای ارائه اطلاعات بهتر و معنی‌دار تر به افراد کم بینا، افراد مسن و هر کسی که با چالش‌های حرکتی مواجه است، توسعه دهیم.».

تأمین مالی وی والک توسط شرکت و افرادی همچون Nesta Impact Investments، King’s Health Partners    (KHP Ventures) و APY Ventures، با مشارکت سرمایه گذاران عمومی از طریق Crowdcube و البته İlkay Gündoğan هدایت می شود.

فهرست محتوا

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در twitter
Twitter