راکت لب تلاش خواهد کرد تا یک تقویت کننده موشک الکترون را دوباره با هلیکوپتر بگیرد

فهرست محتوا

راکت لب در حال آماده شدن برای دومین تلاش برای گرفتن یک تقویت کننده موشک در هوا با استفاده از یک هلیکوپتر است، تکنیکی که شرکت امیدوار است پس از بهبودی نسبی موفقیت آمیز در اوایل سال جاری، آن را تکمیل کند.

این ماموریت که به صورت عامیانه «اگر می‌توانی مرا بگیر» نامیده می‌شود، قرار است زودتر از ۴ نوامبر از سایت راه‌اندازی شرکت در شبه‌جزیره ماهیا نیوزلند انجام شود. پنجره پرتاب 75 دقیقه ای در ساعت 1:15 بعد از ظهر به وقت شرقی باز می شود. این سی و دومین پرتاب الکترون تا به امروز خواهد بود.

راکت لب که در سال 2006 تأسیس شد، رویکرد آزمایشی نسبتاً تکراری را در پیش گرفته است. این دو ماموریت را در نوامبر 2020 و مه 2021 انجام داد که در آن تقویت کننده به یک چتر نجات مجهز شد (بدون حضور هلیکوپتر) و شرکت اطلاعات مربوط به فرود آن را جمع آوری کرد. این شرکت همچنین از شبیه‌سازهای تقویت‌کننده استفاده کرد و تقویت‌کننده‌هایی را که از اقیانوس ماهیگیری می‌کردند، برای درک بهتر وضعیت آنها پس از بازگشت به زمین مورد مطالعه قرار می داند.

راکت لب یک تولید کننده عمومی هوافضا و ارائه دهنده خدمات پرتاب آمریکایی است که یک شرکت تابعه در نیوزیلند دارد. این شرکت راکت های مداری الکترون سبک وزنی را اجرا می کند که پرتاب اختصاصی برای ماهواره های کوچک را فراهم می کند. راکت لب همچنین قصد دارد تا اوایل سال 2024 یک موشک نوترون بزرگتر بسازد

این شرکت قصد دارد یک ماهواره تحقیقات علمی واحد را برای آژانس فضایی ملی سوئد، ارائه شده توسط OHB سوئد، به مدار همگام خورشید حمل کند. ماهواره Mesopheric Airglow/Aerosol Tomography و Spectroscopy برای مطالعه امواج جوی و ارتباط آنها با باد و الگوهای آب و هوا در نقاط مختلف جو استفاده خواهد شد.

گرفتن یک تقویت کننده موشک در هوا کار کوچکی نیست – حتی با چتر نجاتی که تقویت کننده رها می کند تا فرود خود را به زمین کاهش دهد. در طی اولین تلاش برای بازیابی هلیکوپتر در 2 می، بالگرد سیکورسکی S-92 موفق شد خط چتر نجات را در حدود 6500 فوت بالاتر از اقیانوس نگه دارد، اما تقریباً بلافاصله آن را رها کرد. سخنگوی آزمایشگاه راکت در آن زمان گفت که خلبان پس از مشاهده “ویژگی های بار متفاوت” نسبت به آنچه در طول آزمایش تجربه شده بود، بوستر را تخلیه کرد. مانند سایر تلاش‌های بازیابی، تقویت‌کننده در دریا انداخته شد و از طریق قایق بازیابی شد.

راکت لب می‌خواهد تقویت‌کننده‌های موشکی خود را مانند اسپیس ایکس ایلان ماسک قابل استفاده مجدد کند، اما با رویکردی بسیار متفاوت. در حالی که اسپیس ایکس از موتورهای موشک برای کاهش سرعت در هنگام ورود مجدد استفاده می کند و پاهای پهن را برای فرود بر روی سکوهای بزرگ مستقر می کند، آزمایشگاه راکت از جو استفاده می کند تا موشک را قبل از استقرار چتر نجات و تلاش برای گرفتن آن با هلیکوپتر کاهش دهد.

یک بار دیگر راکت لب هلیکوپتر Sikorsky S-92 خود را اندکی قبل از پرتاب مستقر خواهد کرد. S-92 که توسط Sikorsky Aircraft مستقر در کانکتیکات ساخته شده است، قادر به بلند کردن وزن 5000 کیلوگرم است، ظرفیتی که برای تقویت کننده الکترون 1000 کیلوگرمی کافی است. راکت لب هلیکوپتر را با یک قلاب دستگیری، مخازن سوخت طولانی برد و سایر ویژگی‌ها تجهیز کرد تا اطمینان حاصل شود که خدمه سه نفره – خلبان، کمک خلبان و نقطه‌نگار موشک – برای موفقیت آماده باشند.

پیتر بک، مدیر عامل Rocket Lab، “من فکر می کنم هر کسی که در حال حاضر یک وسیله پرتاب قابل استفاده مجدد تولید نمی کند، در حال توسعه یک محصول بن بست است، زیرا کاملاً واضح است که این یک رویکرد اساسی است که باید از همان روز اول به کار گرفته شود.”

پیتر بک، مدیرعامل راکت لب در بیانیه ای گفت: اولین هلیکوپتر ما فقط چند ماه پیش ثابت کرد که می‌توانیم کاری را که قرار بود با الکترون انجام دهیم را بتوانیم با موفقیت انجام دهیم و ما مشتاق هستیم که هلیکوپتر را به آنجا برگردانیم و با بازگرداندن یک مرحله خشک برای موشک، قابلیت استفاده مجدد را بیشتر کنیم.

بک گفته است که قابلیت استفاده مجدد کلید افزایش سرعت پرتاب و کاهش هزینه های ساخت خودرو است. موشک نوترون سنگین‌تر که هنوز در دست توسعه است، برای قابلیت استفاده مجدد طراحی شده است و در آینده وارد فاز عملی خواهد شد.

فهرست محتوا

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در twitter
Twitter